Andrzej i BOP

i

Autor: Urząd Miasta Płock

BOP

16 projektów ​zostanie zrealizowanych w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka

2023-09-28 7:36

Wiemy, co powstanie z 12. Budżetu Obywatelskiego Płocka. Mieszkańcy rozdysponowali 6 milionów złotych między 16 projektów – 6 ogólnomiejskich i 10 osiedlowych.

W tym roku można było wybierać spośród 52 zadań. Osiemnaście dotyczyło całego miasta. Mieszkańcy zdecydowali, że sześć z nich będzie realizowanych. Natomiast z 34 pomysłów osiedlowych do wykonania trafiło dziesięć.

– Mieszkańcy, uczestnicząc w budżecie obywatelskim, pokazują czego potrzebują w naszym mieście. W tym roku wskazali, że chcą więcej zieleni, bo postawili na posadzenie alei platanów oraz stworzenie zielonego skweru w Borowiczkach, gdzie będą mogli wypoczywać. Marzy im się trasa single track, czyli wąska ścieżka do jazdy rowerem w otoczeniu natury. A także nowe place zabaw – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Głosowanie w płockim budżecie obywatelskim trwało od 6 do 19 września. Wzięło w nim udział 8 416 osób, czyli 7,68% uprawnionych. A to wszyscy mieszkańcy naszego miasta, bowiem nie ma dolnej granicy wieku. Głosowali w 16 punktach mobilnych, które dotarły na różne płockie osiedla, oraz w jednym stałym, który funkcjonował w Centrum Organizacji Pozarządowych.

Projekty Ogólnomiejskie wybrane do realizacji

Projekt nr 47 – A po lekcjach…

Realizacja zajęć dodatkowych, terapeutycznych i usprawniających w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2. Pomogą przygotować osoby z niepełnosprawnościami do samodzielnego funkcjonowania społecznego oraz na rynku pracy.

Projekt nr 11 – Bezpieczny ciąg pieszo-jezdny na terenie Szkoły Podstawowej nr 3

Poprawa jakości infrastruktury pieszo-jezdnej na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 poprzez remont istniejącego chodnika i nawierzchni.

Projekt nr 65 – Pierwszy rowerowy single track w Płocku

Budowa pierwszego rowerowego single tracka w Płocku, czyli specjalnej trasy rowerowej prowadzącej wyznaczonymi, utwardzonymi, wąskimi i krętymi trasami, często wykorzystującymi urozmaicone pod względem przewyższeń tereny.

Projekt nr 70 – Ekologia i ergonomika w szkole Kopernika

Wykonanie muralu na ścianie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 16, który tematycznie będzie nawiązywał do patrona szkoły Mikołaja Kopernika. W ramach zadania planowany jest również montaż folii przeciwsłonecznych w pracowniach szkolnych, aby obniżyć temperaturę latem oraz zmniejszyć straty ciepła w okresie zimowym.

Projekt nr 35 – Aleja Platanowa dla Płocka

Posadzenie 50 platanów klonolistnych w pasie zieleni pomiędzy pasami ruchu alei Piłsudskiego oraz w ul. Wyszogrodzkiej. Drzewa powinny mieć obwód pnia w przedziale od 14 do 25 cm.

Projekt nr 25 – Odrestaurowanie kapliczki Św. Jana Nepomucena

Odrestaurowanie zabytkowej kapliczki św. Jana Nepomucena powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku.

Projekty Osiedlowe wybrane do realizacji

Projekt nr 31 – Nasza edukacja

Doposażenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w celu zapewnienia wielokierunkowego rozwoju osób z niepełnosprawnościami.

Projekt nr 61 – Remont skweru przy muszli koncertowej

Remont elewacji i podestu muszli koncertowej przylegającej do budynku cukrowni w Borowiczkach. Stworzenie w jej otoczeniu strefy wypoczynkowej, parkowej i rekreacyjnej. Wykonanie chodników, ustawienie ławek, leżanek, koszy na śmieci i uzupełnienie nasadzeń roślinności, montaż wiaty rowerowej, dwóch ławek solarnych, a także instalację monitoringu miejskiego wraz z jego przyłączeniem do sieci monitoringu miejskiego.

Projekt nr 69 – Dbamy o zdrowie uczniów

Remont i wyposażenie w sprzęt do ćwiczeń małej salki gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 16 oraz wymiana szkolnych krzeseł na ergonomiczne, zapewniające prawidłową postawę uczniów w trakcie lekcji.

Projekt nr 48 – Cyfrowa E-Małachowianka

Wyposażenie LO im. Marsz. St. Małachowskiego w pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy i multimedialny, dzięki któremu zwiększy się efektywność nauczania. Pozwoli to na prowadzenie dodatkowych innowacyjnych zajęć, kursów, projektów, warsztatów czy wykładów zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej.

Projekt nr 38 – Cyfrowa przyszłość

Wyposażenie pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej nr 17 w 28 stanowisk uczniowskich z terminalami komputerowymi, wspólny serwer, komputer nauczyciela oraz meble. Zakup urządzenia wielofunkcyjnego oraz wieczystych licencji oprogramowania Microsoft Office zarówno do planowanej nowej pracowni komputerowej dla młodszych dzieci, jak i do istniejących pracowni dla uczniów klas starszych (łącznie 61 licencji).

Projekt nr 51 – Rodzinny festyn międzypokoleniowy

Organizacja pikniku na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w terminie maj-wrzesień 2024 roku. W programie liczne atrakcje dla dzieci i ich rodzin.

Projekt nr 23 – Czternastkowa odnowa

Doposażenie Szkoły Podstawowej nr 14 w nowoczesny sprzęt, meble i pomoce naukowe.

Projekt nr 28 – Plac zabaw dla Ósemki

Budowa ogólnodostępnego placu zabaw na terenie Zespołu Szkół nr 5 oraz wyposażenie go w sensoryczne i atrakcyjne dla dzieci urządzenia zabawowe.

Projekt nr 12 – Wielofunkcyjny plac zabaw dla dzieci na terenie Szkoły Podstawowej nr 3

Budowa placu zabaw dla dzieci na terenie szkoły oraz jego wyposażenie w nowoczesne, estetyczne i atrakcyjne urządzenia.

Projekt Nr 5 – Nowoczesność w ZST

Modernizacja pracowni informatycznej w Zespole Szkół Technicznych poprzez wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny oraz komputerowy. Dodatkowo zakup samochodu osobowo-dostawczego marki Renault Master. Auto będzie służyło do przewozu uczniów na konkursy zawodowe, transportu towarów na warsztaty i stołówkę szkolną, przewozu materiałów na organizowane charytatywnie uroczystości na terenie miasta.

Za chwilę wybrane projekty zostaną wpisane do budżetu miasta na przyszły rok, aby mogła rozpocząć się ich realizacja. Trzynasta edycja BOP wystartuje za kilka miesięcy, na początku 2024 roku.