Na wystawie „1920. Malarstwo. Fotografia”, przygotowanej z myślą o 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej, zaprezentowanych zostanie kilkanaście obrazów wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historii Miasta Krakowa i Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, a także dzieła pochodzące z własnych zbiorów. Wśród nich m.in. „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka, wielkoformatową „Szarżę pod Wołodarką” Mikołaja Wisznickiego, portret Józefa Piłsudskiego Wojciecha Kossaka, futurystyczną „Szarżę” Jerzego Hulewicza oraz zwracającego uwagę śmiałymi barwami pracę Ludomira Sleńdzińskiego „Piłsudski pod Wilnem”.
Wystawa to część cyklu poświęconego rokowi 1920. 12 września zaprasza na wykład „Wielka wojna w malarstwie – narracje i języki”, a 27 września na finisaż wystawy połączony z promocją pamiętnika Marceliny Rościszewskiej. W programie tego wydarzenia będą m.in. spotkanie z p. Janiną Rościszewską–Krawczyk (wnuczką M. Rościszewskiej) i dalszą rodziną, wystąpienie Michała Sokolnickiego pt. Płocczanki dla Niepodległej i referat prof. Katarzyny Sierakowskiej na temat udziału kobiet w życiu społeczno-politycznym w odradzającej się Polsce.
W wydarzeniu 18 sierpnia może wziąć udział tylko 50 osób. Organizatorzy zapraszają nieco wcześniej, tym bardziej że przed wejściem na wystawę trzeba jeszcze podpisać specjalne oświadczenie.
Wstęp jest bezpłatny. Początek o 17:00.