druk

i

Autor: Muzeum Mazowieckie

200 artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego. Zobaczcie bezcenne przedmioty

2020-10-06 16:39

Cenne rękopisy, drukarskie białe kruki, piękne ryciny – od 18 października w Muzeum Mazowieckim w Płocku oglądać będzie można skarby polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego. Więcej przeczytacie na ESKA.pl Płock.

Na wyjątkową wystawę „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” zaprasza Towarzystwo Naukowe Płockie i Muzeum Mazowieckie. W siedzibie muzeum, przy ul. Tumskiej 8, z bliska podziwiać będzie można 200 unikalnych obiektów. 200 – bo tyle właśnie lat kończy w tym roku najstarsze towarzystwo naukowe w Polsce.

200 Artefaktów TNP

Co dokładnie będziecie mogli zobaczyć?

Na wystawie znajdą się dzieła z okresu od IX do końca XVIII wieku – najpiękniejsze i najcenniejsze – nie tylko w wymiarze krajowym, ale i światowym. Wśród nich wyodrębniono dziesięć tematycznych kategorii artefaktów: rękopisy i autografy, dokumenty, inkunabuły, druki z XVI, XVII oraz XVIII wieku, kartografia, oprawy książkowe, proweniencje, a także plocciana.

Najstarszym prezentowanym obiektem jest karta rękopiśmiennej Biblii sporządzonej w erze karolińskiej. Pierwsze druki, tzw. inkunabuły, reprezentuje m.in. włoska edycja bogato ilustrowanej La Commedia Dantego z 1487 r. Na wystawie nie mogło zabraknąć norymberskiego pierwodruku De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika z 1543 r., w egzemplarzu z unikatową kartą erraty.

kopernik

i

Autor: Muzeum Mazowieckie De revolutionibus orbium coelestium Mikołaja Kopernika

Wystawa potrwa do 6 grudnia.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...
Instagram - sztuka czy erotyka?