Zoo płock

i

Autor: ZOO Płock

Do płockiego ZOO przybyli nowi mieszkańcy! To kolejne rzadkie gatunki zwierząt

2020-11-24 15:23

Kolejne rzadkie gatunki zwierząt w płockim ZOO. Pierwszy z nich to Rogowąż Boulengera. Do naszego miasta przyjechały dwa dorosłe samce. Tym samym transportem przybyła także para Gołębi Nikobarskich

"Z holenderskich ogrodów zoologicznych przyjechały do Płocka nowe egzotyczne zwierzęta. Pierwszy z nich to ROGOWĄŻ BOULENGERA(Rhynchophis boulengeri). Dwa dorosłe samce przekazało nam Diergaarde Blijdorp / Rotterdam Zoo. Nazwa węża związana jest z budową pyska z widocznym prawie centymetrowym elastycznym wyrostkiem przypominającym róg. Gatunek ten występuje w wilgotnych lasach górskich w klimacie subtropikalnym w Azji Południowo-Wschodniej. Poluje głównie w nocy na żaby, jaszczurki, ptaki i gryzonie. Żyje ok. 15 lat. "

"Tym samym transportem przybyła także para GOŁĘBI NIKOBARSKICH (Caloenas nicobarica). Ptaki otrzymaliśmy z Burgers' Zoo w Arnhem. Ciekawostką jest, iż spośród innych gołębi, nikobarczyki wyróżnia bliskie pokrewieństwo z wymarłymi drontami DODO i SAMOTNYM. Gołębie nikobarskie występują w lasach tropikalnych na małych wyspach oraz w strefach przybrzeżnych większych lądów Azji południowo-wschodniej. Ich pokarm stanowią owoce i nasiona, liście i młode pędy, a także drobne bezkręgowce. Dzięki rogowym płytkom w żołądku mięśniowym i połykanym małym kamieniom, trawią bardzo twarde nasiona i orzechy. Samica składa tylko raz w roku 1 wydłużone jajo, które przez 16-18 dni wysiadują oboje rodzice. Masa ciała samca wynosi 460–525 g, natomiast samicy 490–600 g. Pióra z metalicznym połyskiem w większości barwy zielonej, miedzianej i złotej."

Obydwa gatunki są zagrożone wyginięciem i znajdują się na Czerwonej Liście IUCN

PKN ORLEN przygotował już 108 łóżek dla pacjentów w szpitalu tymczasowym w Płocku