Rolą płockiego ZOO jest odchowywanie młodych, dorastających osobników do momentu osiągnięcia przez nich dojrzałości, kiedy to są gotowe by stworzyć grupę rodzinną. Ponieważ okres dzieciństwa Barnaby minął (niebawem skończy 12 lat), decyzją koordynatora musieliśmy go pożegnać. Na szczęście nie wyjechał daleko, bo do ZOO w Łodzi.
Z uwagi na to, że słonie są zwierzętami stadnymi, osoba koordynująca hodowlę słoni indyjskich postanowiła, aby do pozostającego w Płocku Gangesa dołączył młodszy kolega Moma, który urodził się w 2017 roku w Kölner ZOO w Niemczech.
Transport słoni jest bardzo skomplikowaną operacją zarówno ze względu na gabaryty, jak i na ogromną inteligencję tych zwierząt, która utrudnia „namówienie” ich do zapakowania się w transporter. Co ważne, słoniom nie można podać środków usypiających ponieważ podczas podróży muszą być w pozycji stojącej. Dlatego niezbędne jest tu doświadczenie pracowników, specjalistyczny sprzęt oraz wszelkie wymagane uprawnienia. Oprócz specjalnego środka transportu, w całą operację trzeba dodatkowo zaangażować dźwigi, które pomagają załadować i rozładować ten wyjątkowy pakunek.
Słonie są największymi zwierzętami lądowymi żyjącymi na naszej planecie. Samce słonia mogą ważyć nawet do 6 ton i dorastać do 310 cm wysokości. Słoń indyjski jest gatunkiem ginącym, wpisanym na Czerwoną Listę IUCN w kategorii EN (endangered - bardzo zagrożony). Przez ostatnie 120 lat ich populacja zmniejszyła się co najmniej o połowę. Każdy osobnik jest więc na wagę złota.