Basen Kobylanka

i

Autor: Urząd Miasta Płock

basen

Działała w Płocku od pół wieku. To koniec pływalni "Kobylanka"

2024-05-29 8:08

Środa 29 maja będzie ostatnim dniem funkcjonowania wysłużonej pływalni „Kobylanka”. Basen zostanie zamknięty i jeszcze w tym roku wyburzony.

„Kobylanka”, czasem zwana też „Szklanką” powstała… ponad 50 lat temu. Renowacja liczącego pół wieku obiektu jest ekonomicznie nieuzasadniona. Tym bardziej, że jej rolę przejął oddany do użytku w kwietniu aquapark, zlokalizowany po sąsiedzku przy ul. Miodowej.

Z wyjaśnień nadzorującego płockie inwestycje wiceprezydenta Artura Zielińskiego wynika, że miasto ma projekt pozwalający prowadzić prace rozbiórkowe basenu i czeka teraz na dokumentację parkingu, który zaplanowany jest w miejscu pływalni (spodziewamy się mieć ten projekt na przełomie lipca i sierpnia). Później ogłosi przetarg na wybór wykonawcy. Prace rozbiórkowe i budowę parkingu samorząd Płocka chce powierzyć jednemu podmiotowi, aby zminimalizować koszty.

Miejsca parkingowe mają być ogólnodostępne i przeplatane zielenią – drzewami i trawami. Będzie to dość duży obszar, bo o powierzchni ponad dwóch tys. metrów kwadratowych. Plany zakładają, że prace zaczęłyby się jeszcze w tym roku, a zakończyły w przyszłym.

Historia Kobylanki

Projekt budowy pływalni „Kobylanka” powstał w latach 1962-1970 jako część planu budowy ówczesnego osiedla Dobrzyńska. Został przygotowany przez Warszawskie Biuro Projektów Miastoprojekt Stolica-Wschód. Architektami obiektu byli Tadeusz Kobylański, Jadwiga Grębecka, a konstruktorem Stefan Goetz.

Generalnym wykonawcą pływalni było Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Petrobudowa, a kierownikiem budowy osiedla został Jan Przybyłowicz. Aranżacją wnętrz pływalni zajął się w 1973 roku płocki artysta, malarz i muzealnik (późniejszy, wieloletni dyrektor Muzeum Mazowieckiego) Tadeusz Zaremba.

I co jeszcze ciekawe - obiekt został wykonany w czynie społecznym przy udziale płockich przedsiębiorstw budowlanych Mostostal i Petrobudowa oraz Elektromontaż Warszawa.