plock

i

Autor: TNP

"Dzieje Płocka" czyli historia miasta w latach 1945–2020. Premiera jeszcze w tym miesiącu

2020-12-10 7:34

Za sprawą Towarzystwa Naukowego Płockiego na rynku wydawniczym już wkrótce pojawi się długo oczekiwany trzeci tom „Dziejów Płocka”, poświęcony historii miasta od zakończenia drugiej wojny światowej do chwili obecnej.

Przypomnijmy, że w latach 70. XX w. ukazały się dwa wydania „Dziejów Płocka” pod redakcją naukową prof. Aleksandra Gieysztora. Po przełomie politycznym w 1989 r. Towarzystwo Naukowe Płockie podjęło się na nowo opracowania i wydania monografii. W 2000 r. ukazał się tom pierwszy „Dziejów Płocka” pod red. prof. Mariana Kallasa, obejmujący historię miasta do 1793 r., a w 2006 r. opublikowany został tom drugi – pod red. prof. Mirosława Krajewskiego (lata 1793–1945).

Prace nad trzecim tomem „Dziejów Płocka” zostały zapoczątkowane kilka lat temu przez doc. dr. Wiesława Końskiego, ale jego nagła śmierć zahamowała realizację zadania. Zarząd Towarzystwa Naukowego Płockiego wyznaczył nowych redaktorów w osobach dr. Grzegorza Gołębiewskiego i dr. Tomasza Piekarskiego.

„Dzieje Płocka” tom trzeci zatytułowany „Historia miasta w latach 1945–2020” podzielono na pięć części, a te na rozdziały. Część pierwsza nosi tytuł „Życie polityczne Płocka w latach 1945–1989”, a autorami rozdziałów są: dr Mariusz Żuławnik (lata 1945–1956), mgr Michał Sokolnicki (lata 1956–1980), dr Paweł Sasanka (szczegółowo o robotniczym proteście w czerwcu 1976 r.), dr Grzegorz Gołębiewski i mgr Jarosław Kozanecki (m.in. o sytuacji w płockiej organizacji PZPR), mgr Jacek Pawłowicz (działalność NSZZ „Solidarność”).

Cześć druga obejmuje sprawy społeczno-gospodarcze (dr Tomasz Piekarski), rozwój przestrzenny (dr inż. Piotr Gryszpanowicz) oraz powódź w 1982 r. w Płocku-Radziwiu (dr Grzegorz Gołębiewski).W części trzeciej ks. prof. Michał Marian Grzybowski omówił sytuację Kościoła katolickiego i duchowieństwa po 1945, z kolei rozdziały składające się na czwartą część opracowali: dr Barbara Konarska-Pabiniak (kultura), dr Nina Kassan-Czekaj (szkolnictwo), mgr Zbigniew Pawłowski (sport).

Ostatnia część obejmująca historię najnowszą Płocka (1990–2020) opracowana została w formie kalendarium przez dr. Krzysztofa Kłodawskiego i dr. Michała Kacprzaka.

Na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie ruszyły prace archeologiczne. Czego szukają pod ziemią?

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...