Lis to ważna postać w Chinach, Japonii i Korei. Ta istota duchowa jest nieodłączną częścią tamtejszej kultury, podobnie jak nasze europejskie wróżki. To zmiennokształtne stworzenie potrafi się nam ukazać jako urocza dziewczyna lub pod postacią uczonego albo jako… zwykły, dziki lis. Może wyssać z człowieka soki życia, zepchnąć go na skraj śmierci, a potem szukać nowej ofiary. Ale może też być wiernym i dobrym duchem, który ochroni nas przed złymi ludźmi, oferuje niebiańskie radości i będzie partnerem do rozmowy, podnoszącym na duchu. Niebiański lis ma dziewięć ogonów i zna najgłębsze sekrety świata, tajemnice ukryte w przemianie między formą męską i żeńską. „Szlachetny lis może mieć tysiąc lat i więcej” – wyjaśnia pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Fox Spirit. Fox Charm” Viive Noor i dodaje, że prezentowane ilustracje „starają się odzwierciedlić, jak to boskie stworzenie jest postrzegane przez osoby spoza orientalnej przestrzeni kultury, jak wyobraża ją sobie człowiek z Zachodu”.
Fairy tales of robots
„Fairy tales of robots” - stanowią ilustracje umieszczone w „Robotite muinasjutud”, estońskim tłumaczeniu Hendrika Lindepuu „Bajek robotów” Stanisława Lema. Współcześni twórcy estońscy spróbowali pokazać, czym Lem inspiruje współczesnego odbiorcę. Czy diagnoza przyszłości, wykreowana przez pisarza, może jeszcze skłonić do refleksji najmłodsze pokolenie czytelników? Prezentowane prace to bogaty zestaw ilustracji, działający na wyobraźnię, zwracający uwagę oryginalnym podejściem do tematu, interpretacją i estetyką wykonania.
Otwarcie Międzynarodowej Wystawy Ilustracji „The Power of Pictures” już 14 lipca o godz.18:00 w Płockiej Galerii Sztuki.