ZEN

i

Autor: Pixabay

Jeśli chcecie osiągnąć swoje wewnętrzne ZEN koniecznie zadzwońcie do płockiego Spichlerza

2022-09-30 7:30

Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Żywe muzeum”. Będzie to praktyczny warsztat medytacji prowadzony przez Grzegorza Piaskowskiego, wykwalifikowanego nauczyciela medytacji Zen i autora stałej ekspozycji muzealnej ”Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”.

Warsztat nawiązuje do tematyki wystawy, której głównym tematem jest buddyzm. Istotą buddyzmu jest medytacja, a istotą medytacji jest uważność. To właśnie ten aspekt medytacji trafił do zachodniej psychologii jako metoda terapeutyczna zwana „mindfullness”. Stało się to za sprawą Jona Kabat-Zinna (założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts). Ów profesor medycyny był jednym z założycieli struktur buddyjskiej szkoły Zen Kwan Um, wywodzącej się ze starożytnej koreańskiej tradycji zachowującej ciągłość linii przekazu.

Z tą szkołą związany jest również prowadzący warsztat, co jest ważne z uwagi na to, że uczestnicy będą mieli do czynienia z nauczaniem metody wywodzącej się z, uznanej przez inne tradycyjne szkoły buddyjskie i ugruntowanej tradycji nauczania potwierdzonej certyfikatem.

Termin: 8 października 2022 (sobota) , godzina 12:00. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod telefonem (24) 262 25 95