Grodzka

i

Autor: Urząd Miasta Płock

rewitalizacja

Kamienica przy Grodzkiej 8 jest już gotowa

2024-02-13 11:42

Przebudowa kamienicy przy ul. Grodzkiej 8 – w sercu Starego Miasta – zaczęła się w 2022 roku. Inwestycję prowadzi gminna spółka Agencja Rewitalizacji Starówki.

W kompleksie budynków przy ul. Grodzkiej 8 znalazło się 31 lokali mieszkalnych (przeznaczonych na Mieszkania na start) o powierzchni od 25 do 65 mkw oraz trzy lokale usługowe o powierzchni 91, 124 i 51 mkw. Dwa z nich powstaną od strony ul. Grodzkiej, jeden – od ul. Małachowskiego.

Proces rewitalizacji tej części miasta spotyka się z bardzo dobrym odbiorem. Wprowadzanie na starówkę młodych ludzi jest ważnym procesem. Dzięki niemu Stare Miasto może żyć całym rokiem – podkreślała obecna na spotkaniu wiceprzewodnicząca Rady Miasta, a także prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Iwona Krajewska.

W jednym z narożników od południowego-wschodu, w miejscu gdzie przed laty istniała kuczka (balkon, w którym Żydzi mieszkali i modlili się przy okazji Święta Szałasów) powstał balkon w jej kształcie. Oryginalna była w na tyle złym stanie technicznym, że konserwator zabytków nie miał wątpliwości, iż należy ją rozebrać.

Na kamienicę przy ul. Grodzkiej 8 z oficynami ARS wyda ponad 16 mln zł. Z budżetu państwa udało się zdobyć ponad 12,2 mln zł dofinansowania. Za dotychczasowe roboty ARS zapłacił już 12,7 mln zł. Koniec prac – kwiecień tego roku.