Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. Projekt pozwoli na wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości.
Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że w tej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca samorządów ze służbami i władzami centralnymi.
Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Co będzie mogło być kupowane w ramach projektu samorządu województwa? Wszystko co niezbędne w walce z koronawirusem. Przede wszystkim zakup aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia – adaptacja), zakup odczynników, urządzeń do dezynfekcji, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej, leków, szczepionek, testów, stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką oraz inne niezbędne wydatki, które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.
Partnerami projektu mogą być placówki, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. Na liście z naszego regionu są m.in:
Subregion płocki
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Płocku,
- ARION Med sp. z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyninie.