Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie

2021-10-11 12:33

Wystawa zaaranżowana w nowej przestrzeni ekspozycyjnej przy ul. Kolegialnej prezentować będzie najcenniejsze i najciekawsze obiekty z kolekcji powojennego designu Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

kot ład

i

Autor: Muzeum Mazowieckie/ Materiały prasowe Leżąca kotka, proj. Mieczysława Naruszewicza Ćmielów l.60

Będą to zestawy mebli (oraz pojedyncze meble), ceramika reprezentująca polski new look, tkanina artystyczna, metaloplastyka. Zwiedzający podziwiać będą mogli prace Władysława Winczego i Olgierda Szlekysa, w tym kultowy zydelek „Sarenka”, reprezentacyjne komplety sprzętów z Ministerstwa Edukacji Narodowej czy z Urzędu Rady Ministrów, krzesło z Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, znane „pikasiaki” z Włocławka czy słynne w świecie designu plecione meble Władysława Wołkowskiego.

Część prezentowanych na wystawie obiektów to wyroby Spółdzielni Ład, która powstała w 1926 r. w Warszawie z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych. Prężnie działała także po wojnie. Nazwa spółdzielni to również jej program artystyczny, wedle słów Karola Tichego: Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład – porządek. Celem spółdzielni było projektowanie i wytwarzanie mebli, tkanin, ceramiki i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz mieszkalnych, z wyraźnym dążeniem do doskonałości formy, surowca i wykonania.

Wystawa czynna będzie od 16 października 2021 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]