ARA

i

Autor: ZOO Płock

Mamy w Płocku dwie Ary hiacyntowe! To nowi skrzydlaci mieszkańcy w ogrodzie zoologicznym

2022-10-27 7:07

W Pawilonie Ptaków Tropikalnych pojawiła się para ar hiacyntowych. To długo oczekiwany gatunek, na który Zoo Płock czekało kilka lat.

Ary hiacyntowe to największe z latających papug na świecie. Długość ciała tych papug to ok. 100 cm, rozpiętość skrzydeł 120 cm, masa ciała ok. 2 kg. Roczny samiec wykluł się w Artis Royal Zoo w Amsterdamie, a jego dwuletnia partnerka pochodzi z Tierparku w Berlinie. Poznali się po drodze i gdy tylko zajęli swoje mieszkanie w płockim Zoo bardzo się sobą zainteresowali. Ary zachwycają egzotycznym upierzeniem i przede wszystkim rozmiarem. Są to największe latające papugi świata i niestety, jedne z najrzadszych.

Długość ich ciała dochodzi do 1 m, waga do 2 kg, a rozpiętość skrzydeł do 1,2 m. Jest to papuga ceniona na całym świecie ze względu na niezwykłą urodę i łagodność. Jest też bardzo towarzyska i jak wszystkie ary potrafi naśladować ludzki głos.

Ary to ptaki długowieczne – w warunkach naturalnych dożywają nawet 60 lat. Występują w Ameryce Południowej. Ich pożywienie stanowią głównie rośliny: nasiona, orzechy, owoce palm, ale urozmaicają swoją dietę niektórymi mięczakami, np. ślimakami. Podobnie jak inne papugi, modroary zjadają także glinę, która pomaga zneutralizować trujące związki z niektórych owoców i nasion.

Czarny, duży, masywny i zakrzywiony dziób służy arze hiacyntowej do rozłupywania pożywienia. Jest tak mocny, że jednym uderzeniem ptak potrafi rozłupać orzech kokosowy. Mimo to, niektóre jadane przez ary orzechy są tak twarde, że aby ptak mógł je zjeść, muszą być najpierw zjedzone i przetrawione przez bydło. Dopiero wówczas skorupa orzecha staje się na tyle miękka, że ara może ją rozłupać. Ary hiacyntowe to monogamiści, łączą się w pary na całe życie.