Gupik

i

Autor: ZOO Płock

Niecodzienne Mistrzostwa Polski czyli Gupikowa sobota w płockim zoo

2023-09-01 8:43

2 września w Pawilonie Herpetarium i Akwarium płockiego zoo odbędzie się GUPIKOWA SOBOTA, czyli części Mistrzostw Europy i Polski Gupika 2023. Tego dnia będzie już można obejrzeć zwycięskie ryby z tytułami mistrzowskimi, zapoznać się ze standardami tegorocznego oceniania, poznać hodowców i sędziów.

ZOO Płock oraz Klub Poecilia Reticulata już po raz szósty organizuje Mistrzostwa Europy i Polski Gupika w Kategorii Par. Do konkursu zgłoszonych zostało ok. 200 par ryb przez hodowców nie tylko z Polski, ale też z Europy. Konkurs oceniany jest przez kilku międzynarodowych sędziów.

Te na pierwszy rzut oka niepozorne, jajożyworodne ryby słodkowodne cieszą się wielką popularnością wśród akwarystów ze względu na nieduże wymagania oraz otrzymaną w wyniku selekcji hodowlanej niezwykłą mnogość kształtów i olbrzymią różnorodność kolorystyczną. Ozdobą samców są piękne ogony, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy i występują w wielu kształtach. Rzadko kto jest w stanie przejść obok akwarium gupików obojętnie, dlatego często to właśnie z nimi rozpoczynają swoją przygodę młodzi adepci akwarystyki. Hodowcy zaś dwoją się i troją, aby wyhodować jak najpiękniejsze ryby, z których najlepsze prezentowane są na licznych wystawach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych.

W konkursach gupiki, nazywane też pawimi oczkami, są oceniane w 13 standardach europejskich, opracowanych na podstawie kształtu płetwy ogonowej i grzbietowej. Standardy gupików podzielone są na 3 grupy:

  • Długopłetwe (Broad Tail): Fan Tail (Wachlarz), Flag Tail (Proporczyk), Veil Tail (Welon), Triangle Tail (Triangel), Half Moon Tail (Półksiężyc)
  • Mieczowe (Sword Tail): Double Sword Tail (Dwumiecz), Lyre Tail (Lira), Bottom Sword Tail (Dolny miecz), Top Sword Tail (Górny miecz)
  • Krótkopłetwe (Short Tail): Spade Tail (Łopatka), Spear Tail (Płomyk), Round Tail (Rakietka), Needle/Pin Tail (Igiełka)

W konkursach organizowanych dla par (samiec + samica) brane jest też pod uwagę dopasowanie ryb w parze. Sędziowie oceniają:

  • Ciało (w tym za długość, kształt i barwę)
  • Płetwę grzbietową (w tym za długość, kształt i barwę)
  • Płetwę ogonową (w tym za długość, kształt i barwę)
  • Żywotność
  • Zgodność genetyczną pary

Ocena ma charakter punktowy. Idealna para może otrzymać maksymalnie 110 pkt.

Impreza odbędzie się w godzinach 11:00-13:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po zakupieniu w kasie biletu wstępu do ZOO.