W 2021 roku odbyły się tu Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe. W ubiegłym roku mieliśmy natomiast pierwszy Światowy Zlot Śmigłowców. Odbił się on szerokim echem. W finałowym dniu zlotu w Płocku udział w wydarzeniu wzięło 69 śmigłowców prywatnych, firmowych, LPR-u oraz wojskowych. Jednocześnie odbyły się eliminacje do Śmigłowcowej Kadry Narodowej, udział w nich wzięło 20 sportowców.
Serafina Ogończyk Mąkowska – prawnik i filolog, pilot samolotowy i śmigłowcowy, międzynarodowy śmigłowcowy sędzia sportowy, a także trener Śmigłowcowej Kadry Narodowej i prezes Lotniczego Stowarzyszenia HeliSport zapowiedziała przy tej okazji, że w tym roku, 10 sierpnia, Płock ponownie stanie się stolicą sportu śmigłowcowego. Na lotnisku AZM czekają nas Otwarte Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski. Piloci będą również zmagać się z czasem i precyzją w walce o Puchar Prezydenta Miasta Płocka.
Śmigłowce są dziś niezastąpione. Nowoczesne maszyny potrzebne są wojsku, ale odgrywają poważną rolę też w innych służbach: w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym i w transporcie medycznym, również w straży pożarnej i granicznej. Rozwija się także lotnictwo cywilne. Maszyny te dają nam możliwość szybkiego dotarcia do potrzebujących pomocy ofiar wypadków, czy klęsk żywiołowych. A wielokrotnie bywa, że czas przy takich interwencjach decyduje o ludzkim życiu i zdrowiu – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Śmigłowcowa kadra potrenuje w Płocku
Prezes Lotniczego Stowarzyszenia HeliSport wyjaśniła też, że wszyscy zmierzamy do tego, by AZM na stałe udostępnił teren lotniska Śmigłowcowej Kadrze Narodowej. Aby piloci mogli trenować i ćwiczyć na przygotowanym, specjalnym, zbudowanym torze przeszkód, którzy po treningu lub zawodach można będzie łatwo i szybko zdemontować. – Cieszę się z tej trwającej już kilka lat współpracy – mówi dyrektor AZM Marcin Buła. – Obecność Śmigłowcowej Kadry Narodowej na naszym lotnisku to wyróżnienie. Mam nadzieję, że czas poświęcony na treningi w Płocku przyniesie rezultaty.