bacon

i

Autor: Pixabay

recykling

Płock zbiera zużyty olej spożywczy czyli piąty wymiar recyklingu

2024-12-18 8:24

Płock jako jedno z pierwszych polskich miast dołączył do Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego (UCO – Used Cooking Oil*). W styczniu 2025 pojawią się Olejomaty – specjalne urządzenia odbierające zużyte w gospodarstwach domowych tłuszcze spożywcze.

Przepisy prawa nakładają na gminy odpowiedni poziom recyklingu. W ubiegłym roku było to 35 proc. i ten wymóg udało się spełnić. W tym roku to 45 proc. i też powinno się udać utrzymać ten poziom. Jednak już w przyszłym roku będzie to 55 proc., a do 2035 roku – 65 proc. Za niedotrzymanie wyznaczonych limitów gminom grozą kary. Stąd między innymi pomysł na ułatwienie mieszkańcom Płocka utylizacji tłuszczów spożywczych.

Wylewanie zużytego oleju i tłuszczy roślinnych ma poważnie negatywne skutki dla środowiska i kanalizacji. UCO, czyli m.in. olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, puszek i konserw generujemy w gospodarstwach domowych. Stanowi to zagrożenie dla wód powierzchniowych, gleby, wody pitnej i infrastruktury kanalizacyjnej. Dzięki rozpoczętej współpracy poszerzamy frakcję odpadów, które mogą być zbierane i segregowane przez gospodarstwa domowe w Płocku i zwiększamy wymagane co raz wyższe limity recyklingu – powiedział Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta ds. komunalnych

 Olejomaty – rewolucyjny system

Olejomaty  pozwalają na stworzenie na poziomie gmin sieci punktów z maszynami, do których mieszkańcy mogą oddawać zużyty tłuszcz i olej spożywczy (UCO). Projekt ten przyniesie znaczący wzrost poziomu recyklingu i odzysku z odpadów na poziomie gmin i samorządów. Na system ten składają się:

  1. specjalne maszyny,
  2. innowacyjne butelki,
  3. interaktywna aplikacja mobilna,
  4. procesy logistyczne,
  5. procesy recyclingu i raportowania,
  6. szeroko zakrojone działania edukacyjne i informacyjne w tym flagowy projekt EMKA Oil – „Olej zdasz, drzewko masz!”.

W ramach akcji „Olej zdasz, drzewko masz!”, Olejomat wyda użytkownikowi, który uprzednio zarejestruje się w specjalnej, bezpłatnej aplikacji, pustą butelkę, wytworzoną z ekologicznego materiału, wytrzymującą wysoką temperaturę oleju. Średni czas trwania zbiórki oleju w gospodarstwie domowym, to półtora miesiąca. Pełną butelkę, z pomocą aplikacji, użytkownik oddaje do Olejomatu, a na jego konto w trafiają punkty, które może wymienić na ekologiczne nagrody, jak np. sadzonki drzew.

W Płocku jako jednej z pierwszych gmin w kraju już w połowie stycznia 2025 r. pojawi się 5 Olejomatów, do których mieszkańcy za darmo będą mogli oddawać zużyty olej spożywczy i pobrać butelki na zużyty olej w ramach Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego. Innowacyjne rozwiązanie jakim są Olejomaty, sukcesywnie będzie trafiać do polskich samorządów w całym kraju.