Pojazd który w ramach darowizny trafił do stacji w Płocku, to specjalistyczny ambulans bariatryczny typu C marki Volkswagen Crafter z automatyczną skrzynią biegów, z systemami ABS, ESP ASR, spełniający wymogi normy emisji spalin EURO 6. Jest wyposażony w najnowszej generacji sprzęt medyczny i dostosowany do przewozu pacjentów, których waga przekracza nawet 300 kg.
Posiada także defibrylator przenośny z rejestratorem rytmu i danych pacjenta oraz funkcją teletransmisji zapisu EKG do ośrodka kardiologii inwazyjnej marki Zoll oraz respirator transportowy ParaPac Plus 310. Pacjenci z ograniczeniami ruchowymi, wynikającymi między innymi z otyłości, na pierwszym etapie opieki medycznej zdani są na siłę fizyczną ratowników.
– Przeniesienie takiego pacjenta z mieszkania do karetki, często bez windy, to duże wyzwanie dla zespołu ratownictwa medycznego. Dlatego w akcji często niezbędne jest wsparcie dodatkowych zespołów ratowniczych lub straży pożarnej. Liczba interwencji do osób, które są klasyfikowane jako bariatryczne ciągle wzrasta - mówi Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.
Wartość przekazanego ambulansu bariatrycznego ze sprzętem medycznym wynosi około 800 000 zł.
Dużym udogodnieniem dla pacjentów z Płocka, jest też parking który powstał przed budynkiem wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego w Płocku przy ul. Strzeleckiej 3. To jeden ze zwycięskich pomysłów I edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza i jest pierwszym projektem inwestycyjnym zrealizowanym w subregionie płockim. Wybudowana została droga dojazdowa z ciągiem pieszym i oświetleniem oraz miejsca parkingowe dla pacjentów, w tym dla osób niepełnosprawnych.
Inwestycja jest szczególnie ważna, bo korzystają z niej pacjenci Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej – zwiększył się zarówno ich komfort, jak i bezpieczeństwo. Wartość całego projektu wyniosła około 500 000,00 zł