Obrona Płocka

i

Autor: Stowarzyszenie Jeździeckie im. 4. Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej

Wydarzenia

Przed nami rekonstrukcja Obrony Płocka 1920 [WIDEO]

2023-07-18 9:10

Prawie 200 rekonstruktorów, 30 koni, zaprzęgi konne, pojazdy historyczne, epokowa broń i filmowa pirotechnika. To wszystko do obejrzenia 19 sierpnia na płockim lotnisku podczas kolejnej rekonstrukcji historycznej Obrony Płocka 1920.

Corocznie 18 sierpnia odbywają się uroczystości patriotyczne - na cmentarzu garnizonowym i capstrzyk harcerski przy Bratniej Mogile. W tym roku obchody wzbogacone zostaną o Rekonstrukcję Obrony Płocka 1920 roku.

– Obrona miasta przed bolszewikami to piękna karta w historii naszego grodu, za którą marszałek Józef Piłsudski odznaczył miasto Krzyżem Walecznych, a wielu jego obrońców indywidualnymi odznaczeniami wojskowymi. Trzeba podkreślić, że w tych działaniach obronnych brali udział wszyscy mieszkańcy Płocka różnych wyznań i narodowości wspierając wojsko, żandarmerię i marynarzy Flotylli Wiślanej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Impreza odbędzie się 19 sierpnia na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Tego dnia o godz. 13 do 15 odbędzie się piknik historyczny, podczas którego organizatorzy przewidzieli muzeum plenerowe, dioramy historyczne, prezentację sprzętu wojskowego, w godz. 15-17 będą pokazy kawaleryjskie i artyleryjskie. Ukoronowaniem dnia będzie ponad godzinne widowisko Obrona Płocka 1920.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE