Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Wśród nich jest 5 z subregionu płockiego: Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, ARION Med. Sp. z o.o Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.
– Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł - mówi Adam Struzik Marszałek województwa Mazowieckiego.
Wśród zakupionych środków ochrony osobistej znalazło się: 12,3 mln rękawiczek, ponad 4 mln maseczek (FFP2 i KN95, FFP3, chirurgiczne/medyczne), blisko 277 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, ponad 207 tys. kombinezonów, ponad 209 tys. ochraniaczy na buty, ponad 216 tys. fartuchów ponad 47,5 tys. przyłbic i blisko 33 tys. gogli.
Co trafiło do Płocka?
Do tej pory do placówek z subregionu płockiego trafiło już blisko 525 tys. środków ochrony osobistej, w tym:
- ponad 350 tys. rękawiczek,
- ponad 121 tys. maseczek (FFP2 I KN95, FFP3, chirurgicznych/medycznych),
- 15,7 tys. litrów płynów do dezynfekcji,
- ponad 11,9 tys. ochraniaczy na buty,
- ponad 13,6 tys. kombinezonów,
- ponad 7 tys. fartuchów,
- ponad 2,8tys. przyłbic,
- 2,2 tys. gogli.
Za pieniądze do Płocka, Sierpca i Gostynina trafiło ponad 250 sztuk sprzętu i wyposażenia w tym 28 kardiomonitorów, 4 defibrylatory, 3 respiratory i dwie komory laminarne. W ramach wsparcia w szpitalu wojewódzkim w Płocku zamontowany został system do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała. Stacja pogotowia ratunkowego w naszym mieście, otrzymała ambulans typu C oraz specjalny pojazd do przewozu osób zakażonych niewymagających pomocy ratowników medycznych.