Wysokość udzielonej dotacji każdorazowo uzależniona jest od puli środków zabezpieczonych na ten cel w budżecie miasta. Z miejskiej kasy może zostać dofinansowany m.in. remont elewacji, dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, stabilizacja konstrukcyjna części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku, zakup i montaż instalacji odgromowej, przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej. Z kolei dotacje na remonty nieruchomości położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji przyznawane są właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych do poniesienia na wykonanie prac lub robót.
Wnioski o udzielenie dotacji należy składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka (wejście od ul. Zduńskiej) – stanowisko Architektura i Urbanistyka, przesyłać pocztą, jako przesyłkę poleconą na adres: Urząd Miasta Płocka, Referat Rewitalizacji i Estetyzacji Miasta, Stary Rynek 1, 09-400 Płock lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
Tegoroczne remonty
W mijającym roku dzięki miejskim dotacjom odnowione zostały elewacje budynków położonych przy Kwiatka 11, Bielskiej 16 oraz Okrzei 2. Nowe dachy, elewacje oraz stolarkę zyskały kamienice położone przy Kazimierza Wielkiego 6 oraz Kwiatka 28. Odnowione zostały także ściany kruchty i zakrystii w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku oraz wymienione zostały okna (20 szt) w Świątyni Miłosierdzia i Miłości należącej do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Dzięki tegorocznym dotacjom wykonane zostały również prace konserwatorskie ołtarza głównego w kościele św. Dominika na „płockich górkach” oraz ołtarza bocznego w kościele pw. św. Aleksego w Płocku Trzepowie.
Zasady udzielania dotacji, druki wniosków oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dostępne są na stronie Urzędu Miasta Płocka.