Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku odnotowano niemal 2,5 tys. wypadków drogowych, w których uczestniczyli użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod wpływem alkoholu, i w których śmierć poniosło 331 osób. W samym tylko województwie mazowieckim doszło do 354 wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu, z czego śmierć poniosły 73 osoby, a rannych zostało niemal 400 osób.
„Autosobriety” to program szkolenia kierowców online, mający na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, a co za tym idzie – śmiertelnym wypadkom i kolizjom drogowym. Powstał z inicjatywy UNITAR – Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research) i jest obecnie realizowany w Republice Południowej Afryki, Dominikanie, Meksyku i Ekwadorze, a do 2024 r. zostanie wdrożony w kolejnych, ponad 10 krajach. Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt. Kierowany jest przede wszystkim do przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców.
Szkolenie składa się z czterech modułów dostępnych bezpośrednio na stronie UNITAR, a także na partnerskiej platformie mikrolearningowej EdApp. Kandydaci na kierowców dowiedzą się z nich jaki wpływ na organizm ma alkohol, jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu, a także jakie są statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce i na świecie oraz jak zapobiegać prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.