Paski to dla Elżbiety Dzikowskiej najpopularniejszy element spotykany w naturze, która używając liści, gałęzi i pni drzew, płatków kwiatów czy traw tworzy dzieła sztuki, maluje najrozmaitsze wzory, przeważnie geometryczne. Podobnie jak wiatr, który tworzy paski na piasku, wodzie i wśród chmur
Bywa, że wspomaga naturę w tej twórczości człowiek, często nieświadomie. Na przykład rolnik orze ziemię tworząc paski, które – jeśli patrzyć z góry – układają się we wspaniały wzór” - opowiada Elżbieta Dzikowska, zapraszając na swoją wystawę w jubileuszowym roku 40-lecia działalności Płockiej Galerii Sztuki.
Elżbieta Dzikowska - historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Zorganizowała dwie duże wystawy: Jesteśmy (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki) oraz Ars erotica (Muzeum Narodowe w Warszawie), a także szereg wystaw z cyklu Uśmiech świata. Wraz z mężem Tonym Halikiem zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. Z mężem i Edmundo Guillenem odnalazła ruiny ostatniej stolicy Inków - Vilcabamby. Zajmuje się fotografią artystyczną i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek i albumów, np. „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!” czy „Uśmiech świata”. Była inspiratorką powstania Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu.
Galeria przypomina, że ze względu na reżim sanitarny i w trosce o bezpieczeństwo, odwiedzający są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu i dezynfekcji rąk. Regulamin zwiedzania i uczestnictwa w działaniach artystycznych na terenie Płockiej Galerii Sztuki, dostępny jest na stronie internetowej PGS.Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!