Zakres merytoryczny projektu obejmuje m.in. opracowanie wariantów koncepcyjnych zwiększenia powierzchni biologicznie czynnych, rozplanowania zieleni i elementów małej architektury czy monitoring jakości gleb i gruntów wskazanych wyżej przestrzeni miejskich. Badania prowadzone będą do końca 2022 roku, a budżet projektu wyniesie 100 tysięcy złotych, co pozwoli między innymi na zakup profesjonalnej aparatury i sprzętu laboratoryjnego.
– Nasza uczelnia od lat służy swoim potencjałem naukowo-badawczym miastu i mieszkańcom. Badania, które będziemy prowadzić w ramach tego projektu mają przyczynić się m.in. do poprawy kondycji zieleni, w tym drzew, w wybranych rejonach Płocka. Jestem przekonana, że efekty prowadzonych prac badawczych będą przydatne także przy realizacji kolejnych ekologicznych przedsięwzięć realizowanych przez samorząd Płocka w przyszłości – podkreśla prof. Renata Walczak.
W Płocku konsekwentnie prowadzone są działania mające na celu zazielenianie miasta. W 2022 roku, na wiosnę i jesienią, urząd planuje posadzić 590 drzew i kilka tysięcy krzewów i bylin. Będzie także prowadzona zielona rewitalizacja kolejnych terenów – przy ulicach Kolegialnej, Bielskiej i na Placu Celebry część kostki brukowej zastąpi się krzewami. Ratusz planuje wykonanie pięciu nowych skwerów kieszonkowych przy ulicach Słonecznej, Norwida, Południowej, Armii Krajowej i Polnej.