Ten kraj całkowicie znosi zakaz aborcji - obywatele zdecydowali w referendum

2021-09-27 9:00

Zdecydowana większość mieszkańców San Marino poparła w niedzielnym referendum zniesienie zakazu aborcji, obowiązującego w tym mikroskopijnym kraju od 1865 roku. Więcej na ten temat dowiecie się z artykułu.

77% głosowało "za" dopuszczeniem możliwości aborcji

Jak podały władze, ponad 77 proc. uczestników głosowania opowiedziało się za dopuszczeniem aborcji do 12 tygodnia ciąży. Po tym okresie aborcja byłaby dozwolona, ale tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy wykryte wady rozwojowe płodu "stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety". Frekwencja w niedzielnym referendum była niska i wzięło w nim udział tylko 41 proc. uprawnionych do głosowania.

Antyterroryści rozbili gang handlarzy. Spektakularna akcja policji

San Marino - jedno z ostatnich państw z zakazem aborcji

Agencja AFP pisze, że San Marino, maleńka enklawa w centrum terytorium Włoch, było jednym z ostatnich państw w Europie – obok Malty, Andory i Watykanu – z całkowitym zakazem przerywania ciąży, nawet w przypadku gwałtu, kazirodztwa, choroby płodu lub zagrożenie dla matki. Parlament San Marino musi teraz podjąć kroki w celu zalegalizowania aborcji.

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE