Tematem tegorocznej edycji jest „współdzielenie przestrzeni publicznych”, które mają służyć ludziom i być przyjazne dla mieszkańców. W Płocku takie przeobrażenie przestrzeni miejskich w ostatnim czasie, to m. in. ulica Kościuszki, która ma już równe chodniki i została wyposażona w małą architekturę ławki i stojaki rowerowe. Przestrzeń, w której mieszkańcy mogą ponownie przysiąść to ulica Tumska, która zyskała nowe siedziska.
A może rower?
Świetnym wyborem jest skorzystanie w codziennej podróży z roweru i podróżowanie po stale powiększanej sieci dróg rowerowych, której mamy w Płocku już ponad 75 kilometrów. Doskonalona jest również istniejąca infrastruktura np. w ul. Chopina – wprowadzony został przejazd rowerowy do dworca kolejowo-autobusowego.
Pamiętajcie, że zawsze można skorzystać z Płockiego Roweru Miejskiego jeżeli nie masz własnego roweru lub masz ochotę część podróży zrealizować pieszo lub autobusem. Po zrealizowaniu podróży rowerowej warto wypełnić ankietę. Jej wyniki są istotne dla miasta i badania ogólnopolskiego. Koordynatorem jest stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA). Badanie ankietowe jest tak skonstruowane, by obiektywne warunki do korzystania z transportu rowerowego w mieście poddać subiektywnej ocenie każdego z jego użytkowników.
Autobus za darmo? To uczciwa cena
W niedzielę 22 września przypada Dzień bez Samochodu, a w Płocku każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego w tym dniu może bezpłatnie podróżować autobusami Płockiej Komunikacji Miejskiej.