obraz

i

Autor: Jakub Chonchera

Wojna w malarstwie, Daleki Wschód i wiele więcej! Startują Europejskie Dni Dziedzictwa

2020-09-09 11:18

Zbliżające się dwa weekendy września upłyną nam pod znakiem Europejskich Dni Dziedzictwa i kilku interesujących wydarzeń organizowanych w ich ramach.

EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Z czasem EDD stały się największym w Europie projektem społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze świętem zabytków kultury Starego Kontynentu.

 

EDD

i

Autor: Muzeum Mazowieckie

W Płocku Muzeum Mazowieckiego przygotowało na ten weekend dwa wyjątkowe wydarzenia.

12 września o 17:00 w Muzeum przy Tumskiej rozpocznie się wykład Agnieszki Kaniewskiej-Płocieniak - Wielka Wojna w malarstwie. Narracje i języki.

Gdy na frontach I wojny światowej trwają zacięte walki o przetrwanie, w sztuce dochodzi do przełomów, które na zawsze zmienią jej oblicze. W Petersburgu Kazimierz Malewicz pokazuje „Czarny kwadrat na białym tle”, a w odległym Nowym Jorku Marcel Duchamp wystawia zwykły pisuar jako obiekt artystyczny. Czasy I wojny to w sztuce narodziny awangardy - mówi Agnieszka Kaniewska-Płocieniak z działu upowszechniania i promocji Muzeum Mazowieckiego.

Posłuchaj co o sobotnim wykładzie mówi Agnieszka Kaniewska-Płocieniak z działu upowszechniania i promocji MMP

Wstęp na wykład połączony z prezentacją jest wolny. Limit uczestników ustalono na 50.

13 września w Spichlerzu odbędzie się wykład 'Powstańcy, awanturnicy, dyplomaci - zwiedzanie wystawy dalekowschodniej' Grzegorza Piaskowskiego.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak to się stało, że Muzeum Mazowieckie w Płocku prezentuje w Spichlerzu wystawę stałą „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”? Skąd w jego zbiorach znalazły się ikony światowej sztuki i unikaty na skalę europejską? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie w niedzielę o 13.00.

Posłuchaj co o wystawie opowiada Grzegorz Piaskowski z MMP

Liczba osób, która może brać udział w spotkaniach jest niestety – z wiadomych względów – ograniczona.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce