W styczniu 1945 r. niemieccy żołnierze w pośpiechu opuszczali Płock. Rankiem 21 stycznia w Płocku pojawiły się radzieckie czołgi. Kończyła się wojna, a do domu zaczęli wracać żołnierze, więźniowie, przymusowi przesiedleńcy. Wśród nich był Karol Pietrzak – najpierw więziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, nr obozowy 175 145. Po ewakuacji obozu przeniesiony do Sachsenhausen, nr obozowy 115 798, a następnie do Buchenwaldu, nr więźnia 96 960. Tułaczkę po niemieckich obozach zakończył w górach Hertzu, przymusowo zatrudniony w fabryce samolotów.
Gdy obóz wyzwolili Amerykanie, Karol Pietrzak wyposażony w prezent od współwięźniów – walizkę wykonaną z aluminium służącego do wyrobów elementów do produkcji samolotów – wyruszył w drogę powrotną do Polski. Ten niezwykły eksponat trafił właśnie niedawno do naszych zbiorów - informuje Muzeum w Płocku
A od najbliższego czwartku (01.02.2024) w Muzeum Mazowieckim w Płocku oglądać będziecie mogli prace Tadeusza Zaremby. To nie tylko wieloletni dyrektor muzeum ale również artysta malarz.