wzrok oko

i

Autor: Pixabay

zdrowie

Za darmo sprawdzimy sobie wzrok. Ruszają badania dla mieszkańców północnego Mazowsza

2024-03-04 7:06

„Dobry wzrok Mazowszan” to nowy program samorządu województwa skierowany do mieszkańców Mazowsza. Za darmo i bez skierowania od lekarza będzie można zbadać sobie wzrok. Płock, Ciechanów, Bodzanów – to miasta z północnego Mazowsza, w których w marcu przeprowadzone będą pilotażowe badania wzroku.

Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Mimo postępów w medycynie i samej okulistyce, wciąż wiele schorzeń jest nieuleczalnych i prowadzi do utraty widzenia, a w efekcie do niepełnosprawności. Jednak jeśli będziemy się badać regularnie, mamy dużą szansę wykryć choroby oczu na wczesnym etapie, i wiele z nich wyleczyć albo chociaż powstrzymać ich rozwój. Należą do nich m.in. jaskra, retinopatia cukrzycowa, czy AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej.

Choroby wzroku to dziś ogromny problem cywilizacyjny i społeczny, który dotyka coraz więcej osób. Praca przy komputerze, coraz więcej czasu spędzanego przed ekranami smartfonów, telewizorów nie sprzyja naszym oczom. Również coraz częstsze choroby metaboliczne – otyłość, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także niewłaściwie odżywanie i brak ruchu sprawiają, że choroby oczu dotykają osoby w coraz młodszym wieku – mówi marszałek Adam Struzik.

Pilotażowy program diagnostyczny wystartuje w najbliższą niedzielę, 3 marca, w Żyrardowie. Badania będą prowadzone w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Żyrardowie przy ul. 1 Maja 17. Następnie obejmie północne Mazowsze. 10 marca badania będą przeprowadzane w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Płocku, przy ul. Kolegialnej 17, a 17 marca w Ciechanowskim Centrum Rehabilitacji SSW w Ciechanowie, przy ul. Okrzei 8. Ten pierwszy etap badań zakończy się 24 marca w Bodzanowie, w remizie OSP w Bodzanowie, przy ul. Głowackiego 22. We wszystkich trzech lokalizacjach specjaliści będą przyjmować osoby chętne przebadać swój wzrok w godzinach 9-17:00.