zydzi

i

Autor: Muzeum Żydów Mazowieckich

Zbliża się 9 edycja Płockich Dni Żydowskich

2021-08-10 9:44

Muzeum Żydów Mazowieckich przygotowało trzy wydarzenia o zróżnicowanym charakterze, różnorodnym klimacie i z wyjątkowymi bohaterami w rolach głównych. Łączy je wszystkie tematyka – kultura i historia społeczności żydowskiej w Płocku, w Polsce i na świecie.

„Świat utracony. Fotografie Żydów polskich” – wernisaż wystawy 1 września, godz. 18.00 

Wystawa z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie prezentuje życie Polek i Polaków pochodzenia żydowskiego przed wybuchem II wojny światowej. Podzielona jest na trzy działy: „Życie codzienne i praca”, „Wiara i życie”, „Kultura i nauka”. Na fotografiach znajdziemy znanych pisarzy i mniej znane szwaczki; ludzi modlących się, robiących zakupy na targu, szczęśliwie spędzających czas na plaży; dzieci, osoby w kwiecie wieku, staruszki o szlachetnych wyrazach twarzy. – Można spojrzeć im w oczy, zajrzeć do ich mieszkań, obserwować przy pracy, zobaczyć, jak przeżywają radości i troski – zaznaczają pracownicy ŻIH-u. Wystawę będzie można oglądać do 20 listopada br.

Greenpoint. Kroniki Małej Polski” – spotkanie autorskie z Ewą Winnicką 2 września, godz. 18.00

Spotkanie autorskie z Ewą Winnicką i jej najnowszą książką „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”: opowieścią o tytułowej dzielnicy nowojorskiego Brooklynu, gdzie przeniknęło się wiele losów polskich, żydowskich, irlandzkich i portorykańskich. Będzie to okazja do rozmowy nie tylko o tej książce, bo przecież Ewa Winnicka trzykrotnie uhonorowana została nagrodą Grand Press. Za książkę „Londyńczycy” otrzymała Nagrodę „Gryfia” oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a za „Był sobie chłopczyk” – nagrodę MediaTory (Studencką Nagrodę Literacką) i nominację do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Jest też autorką: „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”, „Londyńczycy”, „Obywatel Stuhr” (wspólnie z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem), „Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji”.

„Lubię gadać z Leonardem” – koncert Marcina Stycznia z zespołem 3 września, godz. 18.00

Marcin Styczeń jest pieśniarzem, kompozytorem i autorem tekstów. Jeden z jego albumów muzycznych nosi tytuł „Lubię gadać z Leonardem” (patronat medialny nad nim objęła radiowa Trójka). Zawiera jedenaście piosenek wybranych przez niego z trzech ostatnich płyt Leonarda Cohena. Styczeń przetłumaczył teksty na język polski (tłumaczenia zostały zaakceptowane przez spadkobierców Cohena), za ich aranżację odpowiada Marcin Kuczewski.

IX Płockie Dni Żydowskie dedykowane są pamięci Mariusza Wojtalewicza, zmarłego w zeszłym roku kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Ze względu na pandemię w Muzeum Żydów Mazowieckich może przebywać jednocześnie 20 osób. Uwaga – limit ten nie dotyczy osób zaszczepionych. Te proszone są o wypełnienie odpowiedniej deklaracji, dostępnej przy wejściu do muzeum.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!