Ogrzewalnia Płock

i

Autor: Kacper Klonowski

Bezdomni mogą sie tam poczuć bezpiecznie! Płocka ogrzewalnia coraz większa.

2020-02-06 13:51

Wraz z rozpoczęciem nowego roku ogrzewalnia trafiła pod skrzydła stowarzyszenia Teen Challenge. Wcześniej jednak za sprawą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej powiększyła ona swój obszar, a także przeszła remont. Teraz osoby bez własnego dachu nad głową mogą liczyć tam nie tylko na środki czystości czy ciepły napój. Pojawiły się tam także materace, na których można spędzić noc, chroniąc się przed mrozem.

Stowarzyszenie Teen Challenge ma już doświadczenie w pracy z bezdomnymi. Biorąc pod swoją opiekę płocką ogrzewalnię, zapewnia osobom potrzebującym pomoc w dużo szerszym zakresie niż nocleg. Zachęca ono do zmian na lepsze. Pomaga walczyć z nałogami. Zdarza się nawet że swoich podopiecznych odsyła na terapie. W naszym mieście funkcjonuje również całodobowy Dom Wsparcia dla bezdomnych i uzależnionych mężczyzn. Stowarzyszenie prowadzi w nim program wspierająco-motywujący w walce z nałogami i bezdomnością. Poza tym bezdomni mogą zgłaszać się do punktu wsparcia przy ulicy Tumskiej. Dzięki takiej pracy stowarzyszenie odesłało już ponad 50 osób do ośrodków leczenia uzależnień.

Wielkim wsparciem dla stowarzyszenia jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zajmował się ogrzewalnią do tej pory. Chociaż tegoroczna zima jest łaskawa, to nie brakuje osób zainteresowanych spędzeniem nocy w ogrzewalni. Tylko od początku stycznia odnotowano w niej przeszło 320 pobytów, natomiast od początku sezonu, czyli od listopada ubiegłego roku, było ich ponad 500.

Działania w domu i w punkcie wsparcia są możliwe dzięki dofinansowaniu miasta Płocka. Ogrzewalnia dla bezdomnych jest przez nie natomiast w pełni finansowana.