Marcelina i Andrzej

i

Autor: Urząd Miasta Płock

Pomniki

Brała udział w Obronie Płocka 1920 roku. Teraz Marcelina Rościszewska ma swój pomnik na Tumskiej

2023-10-02 6:55

Przy ulicy Tumskiej na przeciwko Młodzieżowego Dom Kultury w Płocku stanęła rzeźba autorstwa Marka Zalewskiego zasłużonej dla miasta Marceliny Rościszewskiej.

Marcelina Rościszewska była jedną z organizatorek trwającej od 18 do 19 sierpnia 1920 r. cywilnej obrony Płocka przed armią bolszewicką. W odparciu ataku uczestniczyły wówczas kobiety i dzieci. Na ulicach wzniesiono barykady. W bitwie zginęło 250 osób, a 300 zostało rannych. Najmłodszym poległym był 14-letni harcerz Antolek Gradowski. Bolszewicy zostali zmuszeni do odwrotu.

Marcelina Rościszewska, jej rzeźba autorstwa Marka Zalewskiego, została odslonięta w sobotnie popołudnie. W uroczystości wzięła udział rodzina znakomitej płocczanki. Marcelina do Płocka wróciła dzięki ogromnemu zaangażowaniu Społecznego Komitetu Budowy Rzeźby, którego honorową patronką jest posłanka Elżbieta Gapińska.

Nowa rzeźba ma ponad 180 cm i waży ok. 200 kg.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE