Dziekanka

i

Autor: Urząd Miasta Płocka

Jeszcze niedawno odstraszała swoim wyglądem. Teraz Dziekanka jest przepiękna! [ZDJĘCIA]

2020-02-06 11:22

Charakterystyczna kamienica na rogu ulicy Tumskiej i Kościuszki odzyskuje dawny blask. Po zakończeniu remontu w jej wnętrzach powstanie hotel i restauracja.

Od kilku lat budynek przy Kościuszki 1 ma nowego właściciela. Przedsiębiorca kupił także przylegającą do „Dziekanki” kamienicę przy Tumskiej i rozpoczął gruntowny remont. Prace trwają od marca ubiegłego roku.

Na parterze kamienicy przy Kościuszki 1 powstanie restauracja. Widok, który przez ogromne okna rozpościera się na plac Narutowicza, z pewnością zachwyci niejednego gościa. Na parterze kamienicy przy Tumskiej będą kawiarnia i lodziarnia. W klimatycznych piwnicach również znajdą się sale dla gości. Pierwsze i drugie piętro połączonych budynków zajmie natomiast hotel.

Właściciel kamienic, decydując się na remont, skorzystał z dotacji w wysokości 107 tys. złotych, przyznanej z Budżetu Miasta Płocka.

Na takie wsparcie mogą liczyć właściciele obiektów zabytkowych lub położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. - Do tej pory, w sumie, na takie dofinansowanie przeznaczono prawie 9 milionów złotych. Nabór wniosków odbywa się każdego roku w grudniu.

Jak informuje Ratusz budowa domu pod adresem Kościuszki 1 rozpoczęła się w 1806 roku. Jego pierwszym właścicielem był płocki budowniczy Ludwik Mahn. Później budynek kilkakrotnie przechodził z rak do rąk, będąc świadkiem wielu wydarzeń i goszcząc znakomite osobistości. W mieszczącej się tam słynnej restauracji „Pod Strzechą” bywał sam Władysław Broniewski. W budynku spotykali się także płoccy masoni. Ze względu na podobieństwo do warszawskiej „Dziekanki” z Krakowskiego Przedmieścia kamienica nazywana jest płocką „Dziekanką”