Obraz z ukrainy

i

Autor: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Skarby Muzeum Sztuk Pięknych w Kmitowie czyli wernisaż polsko-ukraiński w Płocku

2022-06-28 7:10

5 lipca czeka nas uroczyste otwarcie wystawy reprodukcji najlepszych dzieł ze zbiorów ukraińskiego Muzeum Sztuk Pięknych w miejscowości Kmytiw w obwodzie żytomierskim. Muzeum Mazowieckie w Płocku związane jest z tym muzeum poprzez osobę Tatiany Didkovskiej - przed wojną pracownicy muzeum w Kmitowie, dziś zatrudnionej w płockim muzeum.

W trakcie wernisażu obejrzymy reprodukcje najpiękniejszych obrazów ze zbiorów ukraińskiego muzeum, zapoznamy się z ciekawą biografią jego założyciela, Józefa Buchańczuka, posłuchamy utworów muzycznych w wykonaniu Haliny Dovbysh - sopranistki, doktorantki Narodowej Muzycznej Akademii Ukrainy imienia Piotra Czajkowskiego w Kijowie, laureatki wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Artystka wykona utwory polskich i ukraińskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Mirosława Skoryka, Stanisława Ludkiewicza i Iryny Nawojewej.

Wydarzenie nawiązuje do setnej rocznicy urodzin założyciela ukraińskiego muzeum, która przypadła 22 czerwca 2022. Dziś Muzeum Sztuk Pięknych w miejscowości Kmiytyw jest jednym z największych muzeów na Ukrainie zbudowanych na terenach wiejskich. W czasie trwania wystawy będzie można zakupić prezentowane reprodukcje obrazów, a środki ze sprzedaży wspomogą działalność kmityvskiego muzeum w czasie wojny na Ukrainie.