Księżyc

i

Autor: Pixabay

noc muzeów 2024

Zbliża się Noc Muzeów. Te miejsca będziecie mogli odwiedzić w Płocku

2024-05-14 6:41

Noc Muzeów już 18 maja. Swoje drzwi otworzą m.in. muzea, kościoły, galerie sztuki, biblioteki oraz komenda policji. Będzie też można zwiedzić ratusz i spotkać się z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim.

W ten majowy wieczór i noc odkryjemy różne zakamarki naszego miasta i poznamy postacie ważne dla jego historii. Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli zajrzeć do siedziby Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i Płockiej Drużyny Kuszniczej w Al. Jachowicza. Wszystkie miejsca dostępne są za darmo. A na odwiedzających czekają niespodzianki i różne atrakcje.

Plan Nocy Muzeów w Płocku

Ratusz

pl. Stary Rynek 1

Zakamarki ratusza odkryją odPLOTowi przewodnicy, wcielając się w postacie związane z historią naszego miasta. Zwiedzający spotkają się także z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim i razem z nim zajrzą do prezydenckiego gabinetu.

Godziny zwiedzania: 19.00; 20.00; 21.00; 22.00 i 23.00

Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjnaul. Tumska 8

W kamienicy secesyjnej podziwiać będzie można wystawy stałe „Secesja” i „X wieków Płocka”. Atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów będzie wyświetlany na jednej ze ścian zadaszonego patio przy ul. Tumskiej mapping – nastrojowa, wielkoformatowa animacja stworzona w oparciu muzealne zbiory – obrazy, rzeźby i secesyjne motywy graficzne pochodzących z prezentowanych przy ul. Tumskiej mebli, szkła, ceramiki i tapet. Wszystko przy dźwiękach nastrojowej muzyki.

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Muzeum Mazowieckie – Art Déco

ul. Kolegialna 8

Na zwiedzających będzie czekać elegancka i stylowa wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz uzupełniona niedawno o nowe multimedia i interaktywną grę dla dzieci „Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”. Na patio kamienicy, przy ul. Kolegialnej 6, z okazji Nocy Muzeów, ustawione zostaną stoiska z 10 goglami VR, dzięki którym przenieść się będzie można do świata art déco w wirtualnej rzeczywistości. Oprócz tego już po raz drugi muzeum organizuje konkurs na najbardziej wierne epoce i efektowne przebranie w stylu secesyjnym lub art déco! W zeszłym roku konkurs ten cieszył się ogromną popularnością, a przebrania naszych gości zachwyciły jurorów. Udział w konkursie wziąć może każdy – panie, panowie, dzieci (pod opieką dorosłej osoby). Wystarczy skompletować strój i 18 maja w godz. 17.00 – 21.00 zgłosić się do konkursowego stanowiska w holu kamienicy przy Kolegialnej 6. Fotograf zrobi Wam zdjęcie, potem wszystkie stylizacje zostaną ocenione i o godz. 22.00 w auli przy Kolegialnej 6 ogłoszone zostaną wyniki (jeśli nie będziecie mogli zostać na ogłoszeniu wyników – muzeum zgłosi się do Was). Cenne nagrody! Autorzy trzech najlepszych przebrań w stylu secesyjnym i trzech najlepszych przebrań w stylu art déco otrzymają bony do Empiku o wartości 300 zł.

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Muzeum Mazowieckie – Spichlerz

ul. Kazimierza Wielkiego 11 B

Spichlerz zaprasza na nocne zwiedzanie swych dwóch wystaw – „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Po tej ostatniej oprowadzał będzie autor wystawy i szef działu etnografii MMP – Grzegorz Piaskowski.

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Muzeum Żydów Mazowieckich

ul. Kwiatka 7

Muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy „Wszystkie drogi… – historie Żydów ocalonych z Zagłady” i występ Virtuoso Quartet z gościnnym udziałem klarnecistki Zuzanny Niedzielak. Członkowie kwartetu – Paweł Majewski (pierwsze skrzypce), Michał Członka (altówka), Piotr Majewski (drugie skrzypce) i Joanna Dzidowska (wiolonczela). Wykonają oni utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego ze świata muzyki klasycznej, klezmerskiej i filmowej – m.in. Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Jerry’ego Bocka i BéliKovácsa. Występy odbędą się w następujących godzinach: 19.30-20.00, 20.30-21.00 i 21.30-22.00.

Godziny zwiedzania: 17.00 – 24.00 (ostatnie zwiedzanie 23.15)

Książnica Płocka

ul. Kościuszki 6

„Między Lipcami a Adamczychą”. Tym razem Książnica zabierze Państwa w podróż przez cztery pory roku polskiej wsi widzianej zarówno z okien dworku, jak i z chaty krytej strzechą. Wiecie, jak to było urodzić się szlachcicem w Polsce? A może korzenie macie raczej w wiejskiej chacie i dopiero poznajecie opowieści waszych babek? Nieważne, skąd wasz ród, Książnica Płocka otworzy przed wszystkimi wrota do poznania przeszłości, zakosztowania w teraźniejszości i wycieczek w przyszłość. Tegoroczna Noc Muzeów upłynie pomiędzy Lipcami reymontowskimi, gdzie ludzie „w gromadzie żyją i z gromadą trzymają”, a Adamczychą roku 1670, gdzie największy w Polsce Jan Paweł zagrzewa swoich chłopów do pracy gromkim hop, hop, hop. W trzech przestrzeniach (sala kolumnowa, czytelnia, mediateka) szlachcianka kręcić będzie urwanym w powozie kołem fortuny, poszukacie igły w stogu siana, sterując robotem, odprowadzicie trzódkę do chlewika, a na koniec będą potupaje i zaśpiewamy razem „Hej, tańcuj z nami tu, podłoga na wióry/ Hej, tańcuj z nami tu nogami do góry”.

Godziny zwiedzania: od 18 do 24

Płocka Galeria Sztuki

ul. Sienkiewicza 36

Na ten wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką:

godz. 16 – 22, dziedziniec PGS – „Rozbłyski w mrokach nocy” – warsztaty z grafiki. od godz. 16 na dziedzińcu Galerii zostanie uruchomiona PLENEROWA DRUKARNIA, czyli pracownia grafiki warsztatowej, w której będzie można wykonać własnoręcznie odbitki z matryc drzeworytniczych, których bohaterami będą niezwykłe nocne owady: ćmy, świetliki i inne.godz. 17, Galeria Kreski/siedziba PGS – „Obrazy niepokazywane” – udostępnienie dla zwiedzających wystawy niepokazywanych dzieł z kolekcji PGS. Wystawę tworzą wybrane dzieła z kolekcji własnej PGS, mało znane i w większości dotąd nieprezentowane szerokiej publiczności. Są wśród nich obrazy autorstwa współczesnych polskich artystek i artystów, pozyskane do zbiorów w ostatnich latach. W pokazywanych pracach można odnaleźć m.in. tematy inspirowane wiecznością i nieskończonością, a także dotyczące nas samych, uwikłanych między światami, możliwościami, których nie widać w uporządkowanej codzienności, a których odbicia widać przez moment w lustrze lub tylko w źrenicy kogoś obok.o godz. 18 i 20 – oprowadzanie tematyczne po wystawie malarstwa Andrzeja A. Sadowskiego, jednego z pierwszych przedstawicieli fotorealizmu w Polsce.

Godziny zwiedzania: 16 – 23

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku

ul. Małachowskiego 1

Liceum zaprasza na podróż przez IX wieków swoich tradycji. Tej nocy zostaną niektóre z tajemnic Małachowianki, a być może będzie można natknąć się na mieszkające w jej ruinach duchy. Zwiedzający odbędą niezwykłą podróż w czasie, obejrzą ruiny Kolegiaty Św. Michała Archanioła, piękne freski Władysława Drapiewskiego w szkolnej auli, budynek Kolegium Jezuickiego z XV-wieczną wieżą oraz szkolne muzeum. Przy dobrej pogodzie będzie można również podziwiać panoramę Płocka z XV-wiecznej wieży „Małachowianki”, w której obecnie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Przedstawieni zostaną również najwybitniejsi absolwenci szkoły oraz wydawnictwa o szkole.

Godziny zwiedzania: 18.30-23.30

Muzeum Jagiellończyków w LO im. Władysława Jagiełły w Płocku

ul. 3 Maja 4 W programie:

• 18.00 – 19.00 – recytacja utworów K. Askanasa przez uczniów szkoły pod opieką p. D. Krzemińskiego • 19.00 – 19.30 – koncert utworów muzyki rozrywkowej • 20.00 – 20.30 – pokaz taneczny w wykonaniu uczniów szkoły pod opieką p. E. Kostoń • 20.30 – 21.00 – recytacja utworów Themersona oraz wystawa poświęcona jego ojcu pod opieką p. W. Kopcia • 18.00 – 22.00 – wprawki kaligraficzne na podstawie utworu Themersona litery pod opieką p. M. Florkowskiej-Karadasz • 18.00 – 22.00 – zwiedzanie Muzeum Szkolnego pod opieką p. I Wiktorowskiej • 18.00 – 21.00 – wejście na taras widokowy

Godziny zwiedzania: 18 do 22

Bazylika Katedralna

ul. Tumska 1

Dwudziestominutowe prelekcje na temat katedry, jej dziejów i zabytków poprowadzi dla Was ks. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii.

Godziny zwiedzania: 21.30 – 24 wejścia co pół godziny

Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego

ul. Kościuszki 18

Zwiedzanie Cerkwi oraz przedstawienie informacji o prawosławiu w Płocku i Polsce.

Godziny zwiedzania: 20 – 22

Kościół Chrystusowy w Płocku

ul. Nowowiejskiego 9

Kościół Chrystusowy w Płocku zaprasza do zapoznania się 30-letnią historią. Odwiedzający otrzymają specjalnie przygotowany pakiet powitalny, a w programie zaplanowano spotkanie z nie tylko z lokalną historią, ale również z historią reformacji i protestantyzmu. Odwiedzający będą mogli posłuchać też muzyki na żywo, zwiedzić budynek Kościoła („Centrum N9”) w towarzystwie przewodników oraz skorzystać z kawiarenki „FileoCafe”.

Godziny zwiedzania: 19 – 23

Parafia Ewangelicko Augsburska w Płocku

ul. Kazimierza Wielkiego 39

Zwiedzanie kościoła i zabytkowego cmentarza ewangelicko-augsburskiego

Godziny zwiedzania: 16 – 20

Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP

ul. Kazimierza Wielkiego 27

Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP zaprasza do odwiedzenia katedry mariawickiej, w której będą czekali na Państwa przewodnicy. Przedstawią oni historię Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, katedry i klasztoru mariawickiego. Podczas nocy będzie można obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek, zejść do katakumb w których pochowana jest Założycielka Mariawityzmu i pierwsi biskupi mariawiccy. Będzie możliwość zakupienia tradycyjnego pieczywa klasztornego i skorzystania z kawiarni w ogrodzie klasztornym.

Godziny zwiedzania: 18 – 20 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście godz. 21.00)

Dom Darmstadt

ul. Stary Rynek 8

Dom Darmstadt zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej z najmłodszego miasta partnerskiego Płocka, Sines w Portugalii, położonego nad Oceanem Atlantyckim, Miejsce urodzenia Vasco da Gamy.

Godziny zwiedzania 18 – 24

Archiwum Państwowe w Płocku

ul. Kazimierza Wielkiego 9 B

Archiwum Państwowe zaprasza na wystawę „Od grosza do grosza 100 lat w Niepodległej” z okazji setnej rocznicy reformy walutowej. Tej nocy będzie można poznać sposoby zabezpieczania dokumentów z archiwów rodzinnych oraz zwiedzić wnętrza magazynów archiwalnych. Godziny zwiedzania: 17.00 – 22.00 (wejście o każdej pełnej godzinie, ostatnie wejście godz. 21.00)

Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Płocku

ul. Kościuszki 24

ZNP zaprasza na zwiedzanie nowej ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego (sala 1 i 3). Zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii Płockiej oświaty i ZNP. Spotkanie w kawiarence literackiej ”Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury (sala2).

Godziny zwiedzania: 18 – 23

Komenda Miejska Policji W Płocku

al. Kilińskiego 8

Komenda Miejska Policji zaprasza do zwiedzania swojej siedziby i zapoznania się z tajnikami jej pracy. Będzie prezentacja sprzętu policyjnego, pokaz tresury psa służbowego, wystawa umundurowania i sprzętu policyjnego IPA oraz symboliczny powrót do czasów PRL-u.

Godziny zwiedzania: 19.00 – 23.00. Zwiedzanie w grupach maksymalnie 20 osobowych, wejście co 45 minut. Miejsce spotkana: Punkt recepcyjny Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Pracownia Ikonograficzna Agnieszka Korona

ul. Sienkiewicza 32

Wystawa ikon autorstwa Katarzyny Kobuszewskiej oraz pokaz warsztatu ikonopisarskiego. Dla chętnych rys historyczny procesu tworzenia ikon.

Godziny zwiedzania: 19 – 23

Klub Sportowy GROT LOK Płock

ul. Tumska – przy Muzeum Mazowieckim

Klub zaprasza na pokaz broni palnej od pierwszych konstrukcji po współczesną. Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi broń strzelecką i kolekcjonerską pochodzącą z różnych czasów.

Godziny zwiedzania: 18 – 23.30

Muzeum Historii Medycyny

ul. Zofii Nałkowskiej 7

Muzeum zaprasza na prezentację prywatnej kolekcji dr. Włodzimierza Nowatorskiego, która składa się z około półtora tysiąca eksponatów, m.in. starych książek, narzędzi medycznych, sprzętu medycznego. Oprowadza właściciel kolekcji.

Godziny zwiedzania: 18 – 20

Studio Wyposażenia Wnętrz

ul. Filtrowa 1 (wejście od ul. Wyszogrodzkiej)

Wystawa obrazów i innych prac poświęconych twórczości płockiego artysty Daniela Ratza. Ponadto w programie muzyka na żywo, obsługa ubrana stylowo, premiera filmu o twórcy i wiele innych atrakcji.

Godziny zwiedzania: 17 – 23

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Płocka Drużyna Kusznicza

Al. Jachowicz 34

„Dzieci Płocka” zapraszają do zwiedzania swojej siedziby. Tej nocy będzie można wziąć udział w zabawach ludowych i harcerskich, poprowadzonych przez członków Zespołu, a ciekawcy będą mogli zajrzeć do wypełnionych po brzegi garderób. Na I piętrze czekać będzie Płocka Drużyna Kusznicza, która przedstawi swoją historię i zaprezentuje średniowieczną broń. Kostiumy, zdjęcia i quizy dla dzieci i dorosłych.

Godziny zwiedzania: 18 – 24