DKMS

i

Autor: Fundacja DKMS

zdrowie

Płoccy studenci, i nie tylko mogą pomóc – wystarczy zostać dawcą szpiku

2024-04-15 5:43

Zarejestrować będzie się można już w najbliższych dniach na Akademii Mazowieckiej, dzięki akcji Helpers’ Generation. Trwa to 10 minut. Jest bezbolesne, nieinwazyjne i darmowe.

Od 16 do 20 kwietnia Fundacja DKMS oraz jej lokalny koordynator Ilona Kowalska organizują akcję rejestracji dawców szpiku. We wtorek i czwartek będą w budynku Akademii Mazowieckiej przy ul. Gałczyńskiego w godz. 9:30 – 15:30. Natomiast w piątek i sobotę znajdziemy ich przy pl. Dąbrowskiego 2. 19 kwietnia punkt rejestracji będzie działał w godz. 10 – 17, a 20 kwietnia od 12 do 18. Na każdą osobę, która się zarejestruje, będą czekać ręcznie robione bransoletki.

DKMS plakat

i

Autor: Fundacja DKMS

Jak przygotować się do rejestracji na potencjalnego dawcę szpiku kostnego?

Wystarczy po prostu przyjść do Akademii Mazowieckiej z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość i wiek, bo rejestrować mogą się osoby w wieku 18-55 lat). Tatuaże, piercing, kolorowe włosy czy inne ozdoby nie przeszkadzają. Różne schorzenia czy przyjmowane leki nie wykluczają, chociaż to dokładnie sprawdzamy na miejscu zgodnie z wytycznymi Fundacji DKMS. Na miejscu zostanie pobrany wymaz z wewnętrznej części policzka, na podstawie którego zostanie określony HLA (antygeny zgodności tkankowej). To on łączy Dawców i Pacjentów.