daruma

i

Autor: Pixabay

Muzeum Mazowieckie

Daruma, koty maneki neko czy sasanobori. Tradycyjne japońskie zabawki do zobaczenia w płockim muzeum

2024-06-24 6:30

Spichlerz, oddział etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zaprasza na jedyną w swoim rodzaju wystawę, na której zaprezentowane zostaną tradycyjne zabawki japońskie.

Choć nie są traktowane jako dzieła sztuki, stanowią istotną część japońskiej kultury ludowej. Bardzo często z pozoru te drobne przedmioty obrazują wierzenia prostych ludzi. Wiele zabawek spełniało nie tylko jedną rolę – służyły i nierzadko do dziś służą jako talizmany, które miały chronić dzieci od chorób i przynosić szczęście. Jedną z najsłynniejszych zabawek - talizmanów jest daruma. To czerwona podobizna buddyjskiego patriarchy Bodhidharmy, która ma spełnić życzenie swojego właściciela. Darumę kupuje się zwykle z oczami bez namalowanych źrenic – te trzeba domalować samodzielnie, najlepiej z nadejściem Nowego Roku, aby marzenie się spełniło. Innym powszechnym talizmanem przynoszącym szczęście są koty maneki neko (z uniesioną jedną łapką), o których powstaniu krąży wiele legend. Z kolei podobizny tygrysów mają chronić przed chorobami.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć jeszcze wiele interesujących obiektów, jak m.in. piękne lalki z drewna czy muszli, barwne piłki z nici, sasanobori – czyli drewniane figurki zdobione fantazyjnymi strużynami, kiji uma – przykład zabawki na kołach, miniaturowe latawce czy bączki o bogatej symbolice związanej m.in. z pieniędzmi.Nazwa wystawy nawiązuje do książki „Tradycyjne zabawki japońskie” autorstwa Adrianny Wosińskiej, specjalizującej się w tematyce lalek japońskich i właścicielki prezentowanej kolekcji.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku 2024.